I KOSTIUMOWY BAL KARNAWALOWY DZIENNIKARZY POLONIJNYCH,  Darmstadt 2018.

I KOSTIUMOWY BAL KARNAWALOWY DZIENNIKARZY POLONIJNYCH,  Darmstadt 2018. 

 

  

   Karnawał, zapusty– czas zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw, rozpoczynających się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończących sie we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc.

 

Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. 

    Karnawał w krajach niemieckojęzycznych ma swoje centrum w  północnej Nadrenii- Westfalii, gdzie co roku 11 listopada o godz. 11.11 rozpoczyna się tzw. piąta pora roku. Przez kolejne miesiące maja miejsce posiedzenia i intensywne przygotowania stowarzyszeń do parady kończącej karnawał.  6 stycznia  w Święto Trzech Króli, rozpoczyna sie tzw. Fasching, a w ostatni czwartek  mamy Weiberfastnacht.  

Corocznie w Weiberfastnacht, punktualnie o godzinie 11.11 kilkadziesiąt tysięcy przebranych w barwne kostiumy kobiet wdziera się do ratuszy w Düsseldorfie, Bonn, Kolonii, Moguncji i innych niemieckich miast, by obciąć krawaty urzędnikom i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień władzę. W ostatni poniedziałek Rosenmontag odbywają się duże  parady na ulicach miast, z muzyką, wozami pełnymi przebierańców rozrzucających słodycze w tłum. Poszczególne regiony mają  swoje zawołania tzw. Narrenruf, np. Kölle Alaaf w Kolonii. 

Poza powyższym obszarem istnieje zwyczaj świętowania karnawału pod nazwą Fasching, Fastnacht, Fastelabend lub Fasnacht - także poza Niemcami.  W Moguncji używa się określeń "Mainzer Fastnacht", "Mänzer Fassenacht" lub "Meenzer Fassenacht“. 

    Również Polonia, zamieszkująca rożne regiony Niemiec podąża za tą tradycja. W  Darmstadt  od lat  organizowane są  bale karnawałowe . Ich inicjatorem przed kilkunastoma laty było Stowarzyszenie Die Brücke. 

Zawsze  określano motto  mające pomóc w doborze przebrania. Miejscem zabaw od lat jest Bessunger Knabenschule. 

    Od 2018 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Niemczech i Portal Informacyjny Darmstadt.pl  zaczęli kontynuować organizację bali dla miejscowej Polonii. Od teraz ta coroczna impreza będzie się nazywać:  Karnawałowy Bal Dziennikarzy Polonijnych. Tegorocznym  mottem  byli:   CELEBRYCI . Na bal zostali zaproszeni przedstawiciele instytutów, firm , organizacji polonijnych, stowarzyszeń kulturalnych, mediów polskich z Freiburga, Frankfurtu i Darmstadt.                               Honorowym gościem z Polski, był  urodzony w Płocku, (miasto partnerskie Darmstadt)  DJ Brusiek   

    Organizacje i przebieg balu osobiście nadzorowali: Iwona i Antoni Stelter, Elizeusz Plichta, Ewa i Andrzej Sikora, Małgorzata Binder- Kozimor, Krzysztof Lis, Jakub Piękoś, Konrad Piękoś, Karolina Gleń, Paulina Zaremska, Christoph Karl. Za przygotowanie posiłków odpowiedzialni byli Państwo Danuta Bujakiewicz i  Jarosław Stokłosa, właściciele polsko- niemieckiej restauracji, „Stettiner Hof“ z Weiterstadt- Schneppenhausen. Na scenie była ustawiona specjalna ścianka  z logami stowarzyszeń, instytucji i firm, wspierających od wielu lat działalność naszej Polonii .  Służyła ona  za tło do zdjęć. 

    Przeprowadzono kilka konkursów i swoistego rodzaju współzawodnictwo w kategorii na najlepszy kostium karnawałowy. Na sali mogliśmy zobaczyć miedzy innymi Tupac-a, Małgorzatę Ostrowska, Boguslawa Lindę, Edytę Górniak, Annie Lennox i zakonnice w męskim wydaniu. Laureatem pierwszej nagrody został jednogłośnie Tupac, który otrzymał specjalna statuetkę. Za drugie i trzecie miejsce wręczono nagrody rzeczowe. Cieszy nas bardzo, ze impreza była wyjątkowo udana co goście zaznaczyli wpisami w pamiątkowej księdze.  

Poniżej nasz fotoreportaż 

Fotoreportaż

Następny bal karnawałowy planowany jest  na 02 marca 2019 roku. 

TEAM Darmstadt.pl 

 

Tekst:    Malgorzata Binder-Kozimor 

Zdjecia: Andrzej Sikora  

               Iwona Stelter