Koncert na skrzypce i piano

B.M.

Piątego listopada w pewną deszczową sobotę Karolinensaal w Staatsarchiv w Darmstadzie wypełniła się wieczorem po brzegi. Zapowiadany od dawna koncert skrzypaczki, pani Henryki Tronek i pianistki, pani Katarzyny Glensk ściągnął do zabytkowej, rzęsiście oświetlonej sali przedstawicieli wszystkich pokoleń.

Dodatkową atrakcją wieczoru była obecność światowej sławy kompozytorki, pani Joanny Bruzdowicz.
Koncert, zorganizowany był przez polsko - niemieckie Stowarzyszenie Kulturalne SALONIK i dlatego oddajmy na wstępie głos Elżbiecie Heller, przewodniczącej Stowarzyszenia:
- "Staramy się, aby w repertuarze koncertów, które organizujemy, oprócz polskiej muzyki, była także muzyka kompozytorów innych narodowości : włoskich, hiszpańskich, greckich, francuskich. Przez to nasze koncerty mają internationalny charakter i potwierdzają, jak bardzo nasza polska muzyka zakorzeniona jest w światowej kulturze.
Zobowiązuje nas tego nazwa naszego Stowarzyszenia : Salon Interkultulturalny, czyli Salonik."
O samym koncercie :
Program wypełniły dźwięki muzyki Ignacego Paderewskiego, Joanny Bruzdowicz, Tomaso Vitali, Mikisa Theodorakisa, Cecile Chaminade- Kreisler, Manuela de Falla- Kreisler. Zachwyciła oryginalnością Sonata "Wiosna w Ameryce"(Sonate - Spring in America) kompozycji Joanny Bruzdowicz.
Elżbieta Heller:
-" Ta muzyka była tak "wizualna", że nawet, gdybym nie znała tytułu utworu, domyśliłabym się, że chodzi o o porę wiosny. Te tony, trochę nieśmiałe, cofające się, a potem coraz bardziej żywiołowe, radosne były obrazem zmagania się nadchodącej wiosny z odchodzącą zimą"
Sonate Op. 13 Ignacego Paderewskiego należy do trudnych utworów.
Głos z sali :
-" Byłem ciekawy, jak poradzi sobie pani Tronek z tym arcyciekawą, ale niełatwą muzyką. I- jestem zachwycony ! Chcę wysłać list dziękczynny do wiolinczelistki. Jej interpretacja to było niezwykłe przeżycie"
Zachwycały też kameralne miniatury, w których celuje pani Tronek. Hiszpańska serenada czy taniec hiszpański wniosły wiele temperamentu i humoru do koncertu. Jako ostatni żywiołowy oberek zagrany na "bis" był uwieńczeniem wspaniałego koncertu. Długo nie milkły brawa oczarowanej publiczności. Wielu kupowało w trakcie przerwy i po koncercie płytki (CD) z nagraniami z koncertów artystek, a także biograficzną ( bardzo interesującą!) książkę Włodzimierza Kusika "Aria na wiolonczelę"( "Arie für Violoncello") w której opisane są losy muzykalnej rodziny pani Tronek, a w pierwszym rzędzie jej matki, wiolonczelistki, Haliny Kowalskiej.
O artystkach ( w skrócie):
Henryka Tronek, Warszawianka, skrzypaczka najwyższej klasy, której zewnętrznym znakiem rozpoznawczym jest wysoka płomienna fryzura. Urodzona w rodzinie muzyków, stypendystka Wyższej Szkoły Muzycznej w Leningradzie, którą ukończyła z najwyższym wyróżnieniem. Swoje studia kontynuowała w Brukseli. Koncertowała w większości europejskich krajów i w Ameryce z Radio-Sinfonie- Orchester Franfurt. Oprócz występów z orkiestrą daje też koncerty solowe ze swoimi ulubionymi kameralnymi miniaturami ( Kabinettenstückchen), które od pewnego czasu znów powróciły do sal koncertowych i są chętnie słuchane. W 1981 r wygrała międzynarodowy konkurs muzyczny. Mieszka we Frankfurcie.

Joanna Bruzdowicz, kompozytorka, pianistka, krytyk muzyczny, urodzona Warszawianka, pochodzi z rodziny muzyków. Koleżanka szkolna pani Tronek.Mimo oddalenia obydwie panie łączy od lat głęboka przyjaźń. Pani Bruzdowicz jest dzisiaj obok Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego najbardziej znaną polską kompozytorką na świecie. Jej twórczość trafiła nie tylko na światowe estrady koncertowe, ale także na trudne do zdobycia sceny operowe. Ukończyła studia kompozycji w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendystka rządu francuskiego. Uważana za jedną z najbardziej oryginalnych twórców muzyki współczesnej. Łączy twórczość operową , symfoniczną, kameralną z muzyką elektroakustyczną i filmową, zachowując swój własny styl. Większość jej utworów, wykonywanych na wszystkich kontynentach świata, zostało nagranych na płytach i CD, przez firmy francuskie, belgijskie, niemieckie, amerykańskie. Odznaczona oficerskim Orderem Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" i złotym medalem "Gloria Artis". Od lat mieszka we Francji.

Katarzyna Glensk, jedna z najbardziej znanych polskich pianistek, wielostronna, obdarzona fantazją. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendystka Akademii Muzycznych w Darlington i Londynie. Występuje w największych salach koncertowych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Grecji, Włoch.
Na jej dorobek pianistki składają się liczne nagrody i wyróżnienia. Regularnie występuje z recitalami Chopinowskimi w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W duecie z Ewą Mizerską dokonała polskiego prawykonania sonaty na wiolonczelę i fortepian op.99 Krzysztofa Meyera.

Barbara Majewska- Pöthig


Zdjęcia:
Tomek Czebatul, KWL, AS

Marcin1