Sukces akcji #PolskiwHesji już blisko!

D.K..

Szanowni Państwo,

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż prowadzona przez Konsulat Generalny RP w Kolonii we współpracy z organizacjami polonijnymi akcja pn. #PolskiwHesji przyniosła pierwsze pozytywne rezultaty. W wyniku akcji, zebraliśmy ponad 900 zgłoszeń od rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, którzy zadeklarowali chęć posyłania swoich dzieci na lekcje języka polskiego w niemieckich szkołach na terenie Hesji.

 

Zgłoszenia przekazane zostały heskiemu ministerstwu oświaty, które na początku września br., poinformowało Konsulat, iż jeszcze w bieżącym roku szkolnym planuje utworzenie około 15 dodatkowych grup nauczania języka polskiego jako języka kraju pochodzenia. Lekcje miałyby odbywać się w następujących powiatach i miastach: powiaty- Bergstrasse, Darmstadt-Dieburg, Groß-Gerau, Hochtaunuskreis, Offenbach Land; miasta- Darmstadt, Frankfurt nad Menem, Kassel, Offenbach nad Menem, Wiesbaden. Rozpoczęcie zajęć planowane jest po feriach jesiennych.

Dla przypomnienia, aktualnie na terenie Hesji nauka odbywa się w trzech miejscowościach (Darmstadt, Frankfurt n. Menem, Kassel), w pięciu grupach nauczania, a w lekcjach uczestniczy mniej niż 100 dzieci. Nie ma zajęć dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Nowoutworzone grupy mają natomiast objąć również uczniów klas 1-4. Nauka języka polskiego realizowana będzie w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, a zajęcia mają charakter fakultatywny (Wahlunterricht). Zgłoszenie dziecka do udziału w lekcjach ma wiążący charakter na dany rok szkolny. Heskie władze oświatowe zapewniły nas jednakże, że w wypadku obecnych zgłoszeń wycofanie się ze zgłoszenia będzie możliwe w wypadku, gdy zajęcia z języka polskiego miałyby kolidować z innymi zajęciami dziecka lub gdy odległość do szkoły, w której odbywać się będą lekcje będzie dla dziecka/rodziców przeszkodą.

Ostateczna liczba grup nauczania oraz szkół, w których prowadzona będzie nauka, uzależniona jest od liczby potwierdzonych przez rodziców zgłoszeń na zajęcia. Do utworzenia grupy, niezbędne jest zebranie co najmniej 10 dzieci w podobnym wieku, zamieszkałych w danej miejscowości lub powiecie. Za zbierania potwierdzeń odpowiada Konsulat Generalny w Kolonii. Rodzice, którzy wiosną br. wypełnili formularz zgłoszeniowy proszeni są o mailowe (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczne (0221/93730 218) potwierdzenie gotowości do udziału dziecka w zajęciach. W treści maila prosimy podać nazwisko i imię dziecka, nazwisko i imię rodzica (opiekuna prawnego) oraz nazwę i typ szkoły, do której uczęszcza dziecko (szkoła podstawowa/szkoła ponadpodstawowa).

Ci z Państwa, którzy do tej pory nie zadeklarowali chęci posyłania dziecka na lekcje języka polskiego, mogą to uczynić wypełniając formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie konsulatu: http://bit.ly/2cBGAiU, a następnie przesyłając go w formie skanu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą (Konsulat Generalny RP w Kolonii, Im Media Park 5c, 50670 Köln, z dopiskiem #PolskiwHesji). Na stronie placówki znaleźć można również dalsze informacje dot. akcji #PolskiwHesji. Zachęcamy do wypełniania zgłoszeń również rodziców z miast i powiatów, w których na obecnym etapie nie jest planowane wprowadzenie lekcji. Im większa liczba osób zainteresowanych i deklarujących chęć posyłanie dzieci na język polski, tym większa szansa, że w niedalekiej przyszłości zajęcia takie zostaną wprowadzone również w kolejnych miejscach. Konsulat zamierza sukcesywnie przekazywać dalsze zgłoszenie ministerstwu oświaty w Wiesbaden.

Korzystając z okazji kierujemy słowa ogromnego podziękowania do polonijnych koordynatorów akcji, do których również teraz można kierować potwierdzenia i zgłoszenia na #PolskiwHesji. Kontakt do koordynatorów znajdą Państwo tutaj: http://bit.ly/2d0uCxp.

Prosimy również o rozpowszechnienie powyższej informacji w kręgu Państwa rodziny i znajomych w dowolnej dogodnej dla Państwa formie np. przesłanie dalej powyższego maila, umieszczenie informacji na prowadzonej przez Państwa/Państwa organizację polonijną stronie internetowej/Facebooku/Twitterze etc.

W przypadku ewentualnych pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Panem Konsulem Andrzejem Dudzińskim: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +49 221 93730 215, Panią Magdaleną Todorowską, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +49 221 93730 220 lub Panią Elżbietą Lippmann, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +49 221/93730 218.

Z wyrazami szacunku,

Referat ds. Współpracy z Polonią

Konsulat Generalny RP w Kolonii