Dzień przyjaźni niemiecko- polskiej w Moguncji

a.s.

25 lat temu 17.06.1991 r. został podpisany Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. 

Rok wcześniej traktatem potwierdzono istniejącą między Polską i Niemcami granicę państwową. Dokumenty te stanowiły fundament wzajemnych relacji między naszymi krajami w ostatnim 25-leciu i regulowały zasady współpracy gospodarczej, politycznej i kulturalnej, oraz sytuację i prawa mniejszości niemieckiej w Polsce oraz społeczności polskiej w Niemczech.
Konsulat Generalny RP w Kolonii, Kancelaria Stanu Nadrenii-Palatynatu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w rocznicę podpisania Traktatu, zorganizowały w Moguncji w piątek 17.06 festyn na dziedzińcu kancelarii kraju związkowego Nadrenii- Palatynatu. Przed festynem dla zaproszonych gości odbyło się spotkanie, które otworzyła Premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer. Głos zabrali Konsul Generalny Jan Sobczak oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła. Później byliśmy świadkami bardzo ciekawej dyskusji z udziałem sygnatariusza Traktatu, byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, Horsta Teltschika pełnomocnika rządu RFN ds. negocjacji z Polską i członka urzędu kanclerskiego Helmuta Kohla oraz Andreasa Rödera- historyka. . Premier J.K.Bielecki i Horst Teltschik wspominali czasy spotkań i dyskusji poprzedzające podpisanie tych ważnych dokumentów. Nie zabrakło bardzo osobistych wspomnień i ciekawostek z okresu powstawania Solidarności. Atmosfera podczas tej bardzo ciekawej dyskusji była niezwykle ciepła, przyjacielska i zawierała wiele dowcipnych akcentów. Jestem zadowolony, ze byłem zaproszony jako przedstawiciel portalu Darmstadt.pl i mogłem w niej uczestniczyć. Na samym festynie, który odbył się na dziedzińcu kancelarii widzieliśmy artystów z województwa opolskiego - El12 Opole Politechnic Band, mużyków z Państwowej Szkoły Muzycznej im Fryderyka Chopina w Opolu i Zespół wokalny „Wizja” Nie zabrakło akcentów z naszego miasta Darmstadt. Mogliśmy obejrzeć Polski Zespół Folklorystyczny Polonez, oraz szczególnie bliski naszemu sercu Zespół Pieśni i Tańca Krakowiak z Griesheim, który jak zawsze pokazał kunszt i mistrzostwo w zaprezentowaniu bogatego programu. Niezwykle ciekawym gościem była pochodząca z Gorzowa Wielkopolskiego Laura Pinski uczestniczka kwalifikacji do konkursu piosenki Eurowizji. Konferansjerkę w profesjonalny sposób prowadził redaktor Elizeusz Plichta z Radia Darmstadt.

Festynowi towarzyszyły przeróżne stoiska z polskimi specjałami. Kiełbasa, kaszanka, pierogi, bigos, grochówka i inne typowe w naszym kraju smakołyki znalazły wielu chętnych. Mogliśmy napić się polskiego piwa i wina z winiarni prowadzonej przez Polaka, Andrzeja Gresztę. Wokół sceny rozstawione były namioty współpracujących ze sobą samorządów z woj. opolskiego i Nadrenii-Palatynatu oraz organizacji polonijnych. Nie zabrakło „naszych” z Darmstadt: Salonik-a i gazety Twoje Miasto.
Warto dodać, że festyn był również okazją do uczczenia 20-tej rocznicy podpisania wspólnego oświadczenia pomiędzy województwem opolskim i krajem związkowym Nadrenii-Palatynatu. Te obydwa regiony przez te lata bardzo intensywnie i owocnie ze sobą współpracowały. Mimo deszczowej pogody imprezie towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie.

Tekst: AS
Zdjęcia: DK, AS, MK

 

Marcin1