Hartz IV: Będzie spora podwyżka!

D.K..

Podstawowe stawki związane z świadczeniem Hartz IV w Niemczech mają wraz z początkiem nowego roku wyraźnie wzrosnąć. Kto najbardziej skorzysta? Sprawdziliśmy!

Wysokość świadczenia dla osób samotnych oraz długotrwale bezrobotnych wzrośnie z dotychczasowych 404 Euro do 409 Euro miesięcznie. W przypadku par będzie to podwyżka rzędu 4 Euro do 368 Euro miesięcznie na osobę.

Z nowych stawek skorzystają osoby i dzieci poniżej 25. roku życia mieszkające w gospodarstwie domowym rodziców. Dla tej grupy świadczenie wzrośnie o 3 Euro do 327 Euro. Zgodnie z informacjami do których dotarła gazeta Bild wraz z początkiem 2017 roku stawka dla osób między 13. a 18. rokiem życia wyniesie z kolei 311 Euro a więc o 5 Euro więcej niż obecnie. Najwięcej zyska grupa wiekowa 6-13 lat, dla której świadczenie będzie wyższe o bagatela 21 Euro i wyniesie 291 Euro miesięcznie. W przypadku dzieci poniżej 6. roku życia stawki pozostają na tym samym poziomie (237 Euro miesięcznie).

O sprawie informuje niemiecka gazeta Bild, która powołuje się na informacje prosto z ministerstwa Andrei Nahles. Bezpośrednią przyczyną podniesienia stawek są rosnące ceny oraz nowe dane dotyczące podstawowego zapotrzebowania odbiorców świadczenia.